Niedziela, 21 października 2018 r.

Niewczesnym porankiem, przyozdobionym kolorami prawdziwej jesieni, spotkaliśmy się na boisku Szkoły Podstawowej nr 88 w Poznaniu. Była to niezwyczajna niedziela i to z wielu powodów.

Dało się zauważyć liczne grupy dorosłych podążających na wybory samorządowe do naszej szkoły J . My w około dziesięcioosobowej gromadce pospieszyliśmy na przystanek autobusowy aby dotrzeć na inaugurację 16 edycji Akademii Przyszłości. Z wyświetlacza w autobusie dowiedzieliśmy się, że dzisiejszego dnia mamy nietypowe święto – „Dzień bez Skarpetek”. Chodzenie boso jest bardzo zdrowe dla stóp ale czy oby na pewno o tej porze roku? Raczej nie, ale spróbuję w domu jak wrócę.

Na miejscu okazało się, że z naszej szkoły było nas więcejJ. Fajnie, że dojechaliścieJ i stawiliśmy się o czasie na rozpoczęcie inauguracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Na rozpoczęcie Michał Kucharski zabłysnął swoim wykonem. Jego wygibasy zrobiły na nas wrażenie i wielu z nas chciało pójść na scenę i uczyć się razem z nim układu choreograficznego.

Następnie pisaliśmy swoje marzenia na papierowych motylkach. Pokolorowane odfrunęły na scenę dzięki naszej Liderce Oli.

Czyje marzenie się spełni?

Za niedługą chwilę oczarował nas występ iluzjonisty.  No i się zaczęło, ktoś powiedział ”zrób z tego 2 stówy”, a inny „E, to proste, przykleił na super glue albo taśmę”.  Ooo kartyJ, Wśród odgłosów dało się słyszeć również niedowierzanie, zaskoczenie „oo, coooo?” Stuk, puk w szybkę, „E, no jak?” Gromkie barwa, gromkie dla iluzjonisty Adriana Gawrona!!!!

Motylki odleciały do przyszłości a my rysowaliśmy nasze marzenia na kartkach papieru. Niektóre obrazy były bardzo kolorowe, rozplanowane na całej kartce a niektóre w swej zawartości dość precyzyjne. Niektóre prezentowały paletę barw malarza, ruch balona pomiędzy dwoma postaciami, mikrofon wokalny, siłę obrotowego w piłce ręcznej, sapera przy rozbrajaniu bomby czy kamerzystę w trakcie nagrywania. Swoją drogą kamerzystów było wielu na sali, ale tylko jeden wzbudzał tak ogromną ciekawość rówieśników J

Dzięki Pani Profesor Kindze Kuszak dowiedzieliśmy jakimi dziećmi byli pisarze lubianych i znanych książek dla dzieci.

Julian Tuwim nie lubił chodzić do szkoły, na początku uczył się słabo, nie okazywał zainteresowania przedmiotami ścisłymi, zwłaszcza matematyką, przez co powtarzał szóstą klasę, a został wybitnym poetą. Kto z nas nie zna wiersza Lokomotywa?

„Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las

I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,

Do taktu turkoce i puka, i stuka to:

Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to,”

Jako dorosły miał psa o imieniu Dżońcio J, nie znałam tak słodkiego imienia dla  sznaucerka.

Jan Brzechwa urodził się 120 lat temu i chciał być pisarzem dla dorosłych a tak wyszło, że najlepsze teksty napisał dla dzieci. Znamy go z wspaniałych książek Akademia i Podróże Pana Kleksa, radosnych wierszyków Kaczka Dziwaczka, O lisie Witalisie czy Pchła Szachrajka. Wiecie, że Jan Brzechwa z zawodu był adwokatem i uczył się na podobnej uczelni, w której byliśmy?

Kornel Makuszyński, autor książek o Koziołku Matołku i małpce Fiki-Miki, podobno jako dziecko był niezłym rozrabiaką, co nie przeszkadzało mu napisać pierwsze wiersze w wieku 14 lat.

Wanda Chotomska, autorka znanej dobranocki Jacek i Agatka, często na lekcjach słyszała „Chotomska za drzwi”. Mała Wanda skrywała się na korytarzu szkoły za doniczką wielkiej palmy i spędzała tam czas czytając książki.

Chciałoby się powiedzieć  każdy może osiągnąć sukces i warto marzyć!

Po prelekcji gospodarze inauguracji zaprosili każdą szkołę na scenę i uroczyście wręczyli naszym podopiecznym Indeksy Sukcesów (tak jak prawdziwym studentom) oraz worki z upominkami. Nie mogliśmy się doczekać kiedy wywołają naszą szkolę 88. Nareszcie… GenialnieJ było stanąć i popatrzeć na tą wielką salę.

Inaugurację zakończył kolejny występ iluzjonisty, no nie, nie „ogarniam” jak to zrobił z tymi królikamiL

Wychodząc z sali gospodarze uraczyli nas na „do widzenia” bezą, niebieską -  mniamJ.

Dziękujemy za wydarzenie i wszystkie atrakcjeJ

Życzę nam wszystkim wielu radosnych chwil w nowej edycji i wielu wspólnych „zajawek na coś”.

Wolontariuszka Dorota.

Na skróty

Rodzice

Nauczyciele

Uczniowie

Z Galerii
500x500

Zobacz nasze galerie